Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce cookies. Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.

{[{category.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej organizatorów

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
{[{category.name}]}
{[{tag.name}]}

{[{char.name}]} najwięcej wydarzeń powiat{[{region.name}]}

Brak miejscowości rozpoczynających się literą: {[{placesFilteredBy}]}

{[{place.name}]}
Data
{[{month.name}]}
{[{day.name}]} {[{day.day}]}
« wcześniejsze daty dalsze daty »
{[{category.name}]} {[{tag.name}]} {[{place.name}]} {[{date.date_from}]} - {[{date.date_to}]} wyczyść

"White trash" z Appalachów, czyli o "Elegii dla bidoków" na Klubie Dyskusji o Książce

Organizatorzy:

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Kiedy:

31.07.2018

Gdzie: ul. Staszica 12a
62-200 Gniezno

Data publikacji: 2018-08-03 12:09:38

Kategoria

Literatura

Tagi

Klub Dyskusji o Książce

dodaj do kalendarza Google Calendar Outlook drukuj

W ostatni dzień lipca, nie zważając na wysokie tememperatury, Klub Dyskusji o Książce zebrał się, by porozmawiać na temat książki "Elegia dla bidoków" J. D. Vance'go. Chęć literackiej dyskusji zwyciężyła i tak w zaciszu czytelnianego lokum zebrała się solidna grupa zainteresowanych.

J. D. Vance w swojej książce porusza tematy wykluczenia spowodowanego miejscem zamieszkania. Otrzymujemy bardzo emocjonujący opis życia mieszkańców tzw. Pasa Rdzy, historię regionu i jego transformację. Autor stara się przedstawić analizę zaistniałej sytuacji i jej przyczyny.

Tytuł wywołał niemal tak gorącą dyskusję, jak temperatury za oknami. Od rozważań nad przyczynami powstawania wykluczeń spowodowanych uwarunkowaniami materialnymi i geograficznymi w Ameryce, szybko przeszliśmy do tych rodzimych w naszym kraju. Zastanawialiśmy się nad skutecznymi działaniami ze strony Państwa, które jeśli nie zapobiegają, mogłyby pomóc wyrównać szanse osobom narażonym na wykluczenie. Tytuł nie przypadł do gusty przynajmniej części członków Klubu. Wskazywały one na zbyt prosty, jeśli nie prostacki język, jakim operuje autor, brak nowych, interesujących zagadnień, a także nieufność wobec motywów jakie kierowały Vance'm przy pisaniu tej pozycji. Uznaliśmy, iż początkowa część książki opisująca dzieciństwo i młodość autora posiada dużo więcej walorów niż zakończenie. Razi czasem niekonsekwencja autora w prezentowanych poglądach. Jednak tytuł daje do myślenia, czego dowodem nasza żywiołowa rozmowa. Myślę, że jest doskonałym wstępem pozwalającym zobaczyć Amerykę w nieco innym wymiarze. Ten autentyczny obrazek z życia, które boleśnie naznaczone jest miejscem zamieszkania był dla mnie ciekawą podróżą w tematy społeczne. Dlatego ze swojej strony pragnę Państwu "Elegię dla bidoków" polecić. Tytuł dobrze się czyta a co najważniejsze pokazuje być może mniej znany fragment amerykańskiego snu.

Na wakacje życzymy odpoczynku, tego fizycznego jak i umysłowego. Relaks to coś za co nasz organizm podziękuje w jesienne słoty, kiedy będzie musiał zadbać o naszą kondycję. Klub poleca się w wakacje 14 sierpnia o godz. 20.00. Korzystając z gościny Stowarzyszenia Ośla Ławka przebywać będziemy w Latarni na Wenei. Poświęcimy ten czas na poezję współczesną. Poczytamy, porozmawiamy. Jeśli znajdą Państwo czas i chęci – zapraszamy.

Magdalena Karpińska – kustosz BPMG

Lokalizacja wydarzenia

Wyniki wyszukiwania ({[{total}]})

brak wyników wyszukiwania

Newsletter

Zapisano adres do bazy.

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera.